"İddia ediyorum yüzyılın en iyi şeflerinden biri olabilir. Bir ‘Deha’ hissediliyor."

Fazıl Say

2015 yılında İtalyan ulusal "Claudio Abbado" orkestra şeflik yarışmasında birinci ödülü, 2017 yılında Bükreş uluslararası "Jeunesses Musicales" orkestra şeflik yarışmasında ikinci ödülü, George Enescu Filarmoni orkestrası özel ödülünü kazanan orkestra şefi Nil Venditti, 1994 doğumlu. 

 

Nil, şu anda, misafir şef olarak, Türkiye de "Bilkent Senfoni Orkestrası" ve "Olten Filarmoni Orkestrası", Italya da "Orchestra Sinfonica Rossini" ve "Orchestra Sinfonica del Teatro Regio di Torino", Portekiz de "Orchestra do Sul", Slovenya da "Slovenya Filarmoni Orkestrası", yönetiyor.

Geçmiş yıllarda "Abruzzo Senfoni Orkestrası" ve "Perugia Oda Orkestrası" ile çok çalıştı.

Fazıl Say, Andrea Oliva, Francesco di Rosa, Andrea Conti, Tsend Yu Chien (2015 Tchaikovsky keman ödülü birincisi), Erica Piccotti, Vadim Brodsky gibi değerli solistleri yönetti. 

Bunun yanında uluslararası Reate Festival (2015), Gstaad Menuhin Festival (2016), Parnu Music Festival (2017) de  ve  İtalyan ulusal radyo kanalı RAI3 de yayınlanan canlı konserlerde şeflik yaptı. 

Nil, Perugia da 2014 yılında bölgenin genç müzisyenlerini kapsayan ve onlarla birçok konser verdiği Sol’Orchestra yı, 2017 yılında  yine doğduğu Perugia kentinde her yıl düzenlenen, klasik müziği değişik ve ilginç yöntemlerle geniş bir izleyici kitlesine tanıtmak amaçlı Oda Müziği içerikli ‘İnsieme Music Festival‘ i kurdu. 

Kendisi çağdaş müzikle de çok ilgili. 2016 da Nicola Campogrande’nin ‘Seyirci ve Orkestra için Konçerto’ adlı eserini, 2017 de Leo Collin’in ‘Boarding Pass’ eserini yönetti. Ayrıca İlkay Bora Öder ve Enrico Bindocci gibi genç kompositörlerle de çalışıyor.

İtalya da birçok dergi tarafından en genç kadın şef ünvanı aldı. 2017 yılında ‘Andante’ klasik müzik dergisinde kapak oldu. 

 

Nil, Gstaad Menuhin Festivalinde Neemi Jarvi ve Johannes Schlaefli, Estonya Parnu Music Festivalinde Paavo Jarvi ve Leonid Grin, Bulgaristan da Jorma Panula, Salzburg Mozarteum da Peter Gülke, Marco Zuccarini, Donato Renzetti, Simone Genuini, Hamburg da Ulrich Windfuhr, Siena Accademia Chigiana da Gianluigi Gelmetti, Zürich te Jonathan Stockhammer ve Bernard Haitink, Hradec te Cristian Ehwald ile master class yaptı.

 

Eğitimi: Orkestra şefliği üst lisans eğitimini M° Johannes Schlaefli ile Zürich Hochschule de bitirmek üzere. 

Ayrıca çello üst lisans eğitimini Perugia konservatuarında M° Francesco Pepicelli ile, orkestra şeflik bachelor eğitimini L'Aquila (Italya) konservatuarında M° Marcello Bufalini ile yaptı. 

Nil M. Brunello, E. Dindo, U. Clerici gibi değerli cellistlerden ders aldı. 10 yaşında Roma Accademia Nazionale di Santa Cecilia Senfoni Orkestrasının S. Genuini tarafından yönetilen ‘Juniorchestra’ bölümüne cellist olarak girdi. Orkestranın baş cellisti olarak Pappano, Brunello, Biondi, Piovani gibi önemli şeflerle çalıştı.

2017 yılında değerli müzisyen Fazıl Say'in Nil hakkındaki yorumu:

Nil 21 yaşında, orkestra şefi ve Claudio Abbado yarışması birincisi.

İddia ediyorum yüzyılın en iyi şeflerinden biri olabilir. Bir ‘deha’ hissediliyor. İnsanları etkileyen ve avucunun içine alan psikolojik pozitivizm, doğal yetenek, analiz gücü, eser anlama ve yorumlama yetisi, çalışkanlık ve müthiş bir teknikle bütünleştiğinde olur.

 

 

  • YouTube

© 2017 Nil Venditti