"İddia ediyorum yüzyılın en iyi şeflerinden biri olabilir. Bir ‘Deha’ hissediliyor."

Fazıl Say

Ana Misafir Şef: Orchestra della Toscana 
 

Genç İtalyan-Türk şef Nil Venditti, aralarında Floransa merkezli Orchestra della Toscana, Amsterdam Netherlands Philharmonic Orchestra ve Ankara odaklı Ancyra Ensemble olan birçok orkestra ile yakın ilişkiler kurdu.
Kasım 2019 da Venditti, 2020/21 sezonu için Orchestra della Toscana tarafından ana konuk şef olarak atandı. Bu teklif ve atama, Nil’in Temmuz 2019 da misafir şef olarak ilk kez davet edildiği konserden sonra gerçekleşti. 
Geçen sezon boyunca Netherlands Philharmonic Orchestra’sının ve daimi şef Marc Albrecht’in assistanlığını yaparken, NedPhO ile birlikte ilk Amsterdam Concertgebouw konserini yaptı. Ayrıca Venditti Zürih’te şeflik üst lisans öğrenimine devam ederken, gerek Paavo Jarvi’nin gerek Zürih Tonhalle Orchestra’sının assistanlığını yaptı. Bunun yanında ilk kez Les Siecles, Camerata Salzburg ve Dubrovnik Senfoni Orchestralarını yönetti. 
Kasım 2019 da ilk kez Şubat 2018 de beraber çalıştıkları andan itibaren Nil’i sonsuz destekleyen piyanist/besteci Fazıl Say’ın eserlerini Camerata Salzburg ile yönetti.
Nil sadece kendini çok yakın ve güçlü hissettiği klasik Haydn, Mozart, Beethoven repertuarının yanında, opera ile de ilgili. Nitekim Mozart’ın Cosi Fan Tutte, Le Nozze di Figaro ve Die ZauberFlöte’sinin yanında, Bizet’in Carmen’ini, Salieri’nin Prima la Musica poi le Parole’sini de yönetti. 
Ayrıca Opera National de Lyon da Daniele Rustioni’nin, Verdi’nin Ernani eserinde, assistanlığını yaptı.
2020/21 sezonunda Venditti’nin Orchestra della Toscana ile Avrupa turu, bunun yanında NedPhO assistanlığı, ilk kez yöneteceği Ulster Orchestra, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orchestre National de Metz, Orchestre National  d’Auvergne, Orchestre de Chambre de Geneve, Orchestra del Teatro Lirico Verdi di Trieste var.  


 
Daha fazla bilgi için:

Nil Venditti yeni izleyicilerle kapsayacı ilişkiler kurmanın savunucusudur.
Nil ilk kez Paris Philharmonie tarafından sipariş edilen Nicola Campogrande’nin “İzleyiciler için Konçerto” eserini, klasik müziği büyük kitlelere sevdirmek için çalışıyor. Bu eserde, eline plastik kağıda sarılı nane şekeri ve kazoo verilen seyirci solist olup, eserin orkestra ile yorumlanmasına katılıyor. Eseri ilk kez Nil 2016 yılında İtalya’nın Matera kentinde, 2000 kişilik açık hava konserinde, daha sonra Eylül 2019 da Ljubljana da Slovenian Philharmonic Orchestrası ile yönetti.
Nil şu anda Zürih Hochschule für Musik de, Johannes Schlaefli yönetiminde, şeflik üst lisans öğrenimine devam ediyor. 2017 ve 2018 de Parnu Music Festival kapsamında , Neemi Järvi, Paavo Järvi ve Leonid Grin ile Conducting Academy’ye, 2016 ve 2019 da Gstaad Conducting Academy’e katıldı. 
Nil Venditti 2015 de İtalya da düzenlenen Claudio Abbado şeflik yarışmasında, henüz 20 yaşında birinci ödülü, 2017 de Bükreş uluslararası Jeunesse Conducting Competition da iki ödül kazandı.